Torebka skórzana – jak dbać o naturalny materiał?

Skórzana torebka to marzenie niejednej kobiety. Doceniamy przede wszystkim stylowy wygląd, wytrzymałość naturalnego materiału oraz żywotność. Warto jednak pamiętać o tym, że aby każda z tych cech jak najdłużej dotyczyła zakupionego przez nas modelu, konieczna jest regularna pielęgnacja skóry. Sam materiał starzeje się w bardzo szlachetny sposób, dlatego nawet po wielu latach możemy cieszyć się pięknym dodatkiem do naszej stylizacji. O czym należy pamiętać i jak zadbać o skórzaną torebkę?

Czyszczenie wewnętrznej części torebki

Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć cały proces jest opróżnienie zawartości. Torebka bardzo często jest miejscem, w którym przechowujemy wiele od dawna niepotrzebnych rzeczy, dlatego regularne sprawdzanie wszystkich kieszeni z pewnością wyjdzie nam na dobre. Należy usunąć wszelkie okruszki, które mogły zgromadzić się w zagłębieniach. W tym celu najlepiej wywinąć podszewkę na zewnątrz. Gdy pozbędziemy się wszelkich drobiazgów, wnętrze torebki warto przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli zauważymy plamy, do ich usunięcia wykorzystujemy delikatny środek. Gdy poradzimy sobie z wnętrzem, zostawiamy torebkę do momentu aż podszewka będzie zupełnie sucha.

Zabiegi wykonywane na zewnętrznej części

Sposób pielęgnacji materiału jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju skóry, z którego została wykonana torebka. Inaczej bowiem obchodzimy się ze skórą licową – mocną i wytrzymałą, inaczej z zamszem lub delikatnymi wersjami, takimi jak krokodyl czy wąż. Jakie czynności należy podjąć?

  • Skóra licowa – pierwszym krokiem jest pozbycie się wszelkich zabrudzeń. W tym celu warto wykorzystać mieszankę wody z odrobiną octu. Unikamy przede wszystkim nadmiernego namoczenia. Przyda się delikatna szmatka nasączona płynem. Całość pozostawiamy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
  • Zamsz i nubuk – tego typu skór nie czyścimy na mokro. Pierwszym krokiem jest szczotkowanie za pomocą szczotki z miękkim włosiem, a następnie sztywniejszym. Dzięki nim pozbędziemy się kurzu oraz pyłów. Jeśli na torebce znajdują się plamy, do ich usunięcia będzie potrzebna specjalna gumka do zamszu i nubuku.
  • Skóra saffiano – wyróżnia się matowym wyglądem. Jest także pokryta specjalnym woskiem, ułatwiającym utrzymanie w czystości. Aby pozbyć się ewentualnych zabrudzeń, wystarczy wilgotna ściereczka z mikrofibry. W ten sam sposób wyczyścimy skórę lakierowaną.
  • Skóra węża lub krokodyla – torebka wykonana z tego materiału jest bardzo delikatna, dlatego należy obchodzić się z nią szczególnie ostrożnie. Jednym ze skutecznych sposobów jest wykorzystanie ubitego na sztywno białka kurzego z kilkoma kroplami terpentyny.

W jaki sposób natłuścić skórę?

Natłuszczanie to obowiązkowy etap pielęgnacji torebek skórzanych, za wyjątkiem tych wykonanych z zamszu lub nubuku. W celu impregnacji takich modeli wykorzystujemy specjalne środki do skór szorstkich, które bez problemu dostaniemy w sklepach obuwniczych. Czemu służy natłuszczanie? Czynność ma na celu ograniczenie ryzyka pękania skóry. Dzięki warstwie ochronnej materiał będzie lepiej zabezpieczony przed deszczem, zabrudzeniami, a dodatkowo bardziej wytrzymały. Co warto wiedzieć na ten temat?

  • W przypadku skór gadzich, należy zaopatrzyć się w specjalny preparat do natłuszczania takich rodzajów skóry. Dodatkowo, co kilka miesięcy możemy zaaplikować odrobinę gliceryny lub oleju rycynowego, polerując za pomocą bawełnianej szmatki.
  • Torebka ze skóry licowej może zostać natłuszczona za pomocą różnych preparatów. Dostępne są zarówno specjalne oleje, kremy, woski oraz smary. Modele z ciemnej skóry można potraktować roztworem z oleju lnianego (jedna część oleju na trzy części octu).

Warto pamiętać o tym, że natłuszczaniu może zostać poddana tylko całkowicie sucha torebka. Preparaty nakłada się w niewielkich ilościach, wykorzystując delikatne szmatki, które nie zarysują powierzchni. Zabiegi tego typu warto przeprowadzać co 3 miesiące.

You may also like