Z jakich skór powstają torebki?

Naturalna skóra jest wysoce pożądany materiałem, zwłaszcza w przypadku galanterii. Każdy rodzaj ma swoje mocne i słabe strony, co bezpośrednio przekłada się na wygląd, wytrzymałość i jakość torebki. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat właściwości poszczególnych skór, aby mieć pewność, że podejmujemy dobrą decyzję. Z jakich rodzajów najczęściej wytwarza się tego typu gadżety?

Skóry licowe

Cechą charakterystyczną tej skóry jest gładka struktura wierzchniej części. Proces licowania polega na zastosowaniu obróbki mechanicznej oraz odpowiednich wosków i innych preparatów. Torebki, które powstają z tego materiału wyróżniają się zatem bardzo wysokimi walorami estetycznymi. Jakie jeszcze są ich zalety?

  • Galanteria wykazuje bardzo wysoką odporność na zabrudzenia i wilgoć. Ponadto jest dosyć sztywna.
  • Wszelkie dodatki ze skóry licowej są wyjątkowo wytrzymałe, żywotne i stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości i nienagannym stanie.
  • Torebki najczęściej powstają ze skóry licowej bydlęcej, która wykazuje się szczególną trwałością. Można spotkać także skóry cielęce i jagnięce, choć te ostatnie należą do bardziej delikatnych.
  • Wraz z upływem lat, skóra licowa traci swoje właściwości, a przy braku odpowiedniej pielęgnacji może dojść do jej wysychania. Aby temu zapobiec, konieczne jest natłuszczanie powierzchni.

Skóry szorstkie

W tej kategorii mieści się zarówno zamsz, nubuk oraz welur. Ich cechą charakterystyczną jest delikatna struktura oraz miękkość. Są przyjemne w dotyku, a po przejechaniu palcem po powierzchni można zauważyć jasne i ciemne smugi, wynikające ze zmiany ułożenia włosia. Czym charakteryzują się torebki wykonane z takich materiałów?

  • Modele zamszowe wyróżniają się nieco dłuższym włosiem niż nubukowe, mające postać delikatnego meszku.
  • Każdy z tych materiałów jest bardzo podatny na zabrudzenia oraz uszkodzenia, a przy tym wrażliwy na wilgoć. Co za tym idzie, aby utrzymać torebki w dobrym stanie, konieczna jest regularna i odpowiednia pielęgnacja za pomocą specjalnych szczotek oraz preparatów. Bardzo ważną informacją jest to, że skór szorstkich nie czyścimy na mokro.

Skóry lakierowane

Torebki wykonane ze skóry lakierowanej prezentują się bardzo efektownie i często stanowią jeden z najbardziej wyrazistych elementów stylizacji. Ich cechą charakterystyczną jest gładka i sztywna struktura z wysokim połyskiem. Aby uzyskać ten efekt, materiał został pokryty kilkoma warstwami specjalnego lakieru. Co jeszcze warto wiedzieć na temat takiej skóry?

  • Skóra lakierowana jest bardzo wrażliwa na dotyk, w związku z tym na jej powierzchni zazwyczaj widoczne są ślady palców.
  • Obszary często poddane zginaniu są szczególnie narażone na pęknięcia i załamania. Aby im zapobiec, konieczna jest pielęgnacja torebki za pomocą specjalnych preparatów przeznaczonych do skóry lakierowanej.

Przed zakupem wymarzonej torebki warto zastanowić się czy będziemy w stanie zadbać o nią w odpowiedni sposób i pamiętać o regularnej konserwacji. Jeśli tak, niezależnie od tego na jaki rodzaj skóry się zdecydujemy, z pewnością posłuży nam przez długie lata.

You may also like