Portfel – znakomity pomysł na prezent

Mimo, że współcześnie coraz częściej posługujemy się kartami płatniczymi, portfele – które przecież zasadniczo służą do noszenia gotówki – nie wychodzą z mody. Być może dlatego, że przyzwyczailiśmy się mieć w nich dziesiątki innych rzeczy, od dowodu osobistego, po zdjęcia bliskich osób. Skądinąd, portfel to piękny przedmiot, który cieszy oczy, a często też korzystnie wpływa na nasz wizerunek. Znacznie poważniej przecież traktuje się potencjalnego partnera biznesowego, jeśli płaci kartą wyjętą ze skórzanego portfela, niż gdy szuka jej w kieszeniach spodni. I wreszcie eleganckie, męskie portfele Pierre Cardin czy damskie, designerskie wristlety Vittoria Gotti to pomysł na trafiony prezent.

Popularne typy portfeli

Portfel portfelowi nierówny. Decydując się na zakup takiej galanterii, możemy wybierać wśród fasonów, kolorów, materiałów. Najistotniejszym kryterium, jakie należy rozważyć – biorąc pod uwagę przyzwyczajenia i potrzeby osoby, która ma zostać obdarowana – jest model portfela i powiązany z nim zakres funkcji. Najczęściej spotykane portfele to:

  • bifold – składane na pół, zwykle bez zapięcia,
  • trifold – złożone z trzech części, zapinane na zatrzask lub magnes (czasem – w przypadku modeli płóciennych – na rzep),
  • ID wallet (zwane też portmonetkami) – niewielkie, mieszczące dokumenty, karty, ewentualnie kilka banknotów, bez zapięcia,
  • bilonówka – zapinane na zamek lub bigiel podkówki, głównie na monety,
  • wristlet – wyposażone w pasek do założenia na nadgarstku, dzięki czemu można je nosić w ręce,
  • paszportówka – z długim paskiem do noszenia na ramieniu lub szyi

Praktyczny portfel dla mężczyzny

Kupno męskiej galanterii nie nastręcza wielu dylematów. Zdecydowanie warto wybrać model wysokiej jakości – skórzany, starannie obszyty, z solidnym zapięciem. Męski portfel to przedmiot na lata i powinien zawsze estetycznie wyglądać. W przypadku oferty dla panów, kolorystyka ograniczona jest zwykle do czerni i odcieni brązu. Wśród fasonów dominują modele klasyczne typu bifold (składane na pół) oraz niewiele większe od wizytownika portmonetki. Te drugie stają się coraz popularniejsze, ponieważ nie obciążają kieszeni marynarki. Pierwsze są lepszym wyborem dla panów, którzy zwykli nosić aktówkę czy plecak. Jednak dla mężczyzny preferującego styl sportowy odpowiedniejszym wyborem może okazać się paszportówka.

Piękny, pakowny portfel dla kobiety

Wybór galanterii dla kobiet jest trudniejszy. Panie mają rozmaite upodobania w kwestii kolorów czy wzornictwa, więc popularne marki, jak np. Pierre Cardin, damskie portfele oferują w setkach modeli. Najlepiej zatem rozeznać się wcześniej w upodobaniach osoby, której chcemy sprawić prezent. Z dużą dozą prawdopodobieństwa trafionym podarunkiem będzie portfel, który ma mnóstwo przegródek – trifold albo duży wristlet, mieszczący dodatkowo szminkę czy długopis. Panie zwykle potrzebują mieć przy sobie znacznie więcej drobiazgów niż panowie. Zbyt małe portfele pękają w szwach od kart lojalnościowych. Za to elegancki wristlet może z powodzeniem zastąpić torebkę. Oczywiście podarunek powinien spełniać najwyższe standardy jakości, choć warto pamiętać, że dla większości kobiet ważniejszy jest odcień galanteryjnych dodatków niż to, czy posłużą przez wiele lat.

You may also like