Jak pielęgnować torebki ze skóry?

Skóra to szlachetny i trwały materiał, będący synonimem elegancji. Wykonane z niej torebki będą służyć nam długo tylko, jeśli właściwie o nie zadbamy. Podpowiadamy, jak pielęgnować skórzane torebki, by z wytrzymały próbę czasu w świetnym stanie.

Torebka to dodatek używany na co dzień, dlatego skóra, z której jest wykonana, musi być odporna na wiele czynników. Na tej długiej liście znajdują się wilgoć, intensywne słońce, sól (związana np. z nadmorskimi wakacjami) oraz oczywiście różnego typu plamy, które powstać mogą wewnątrz lub w środku.

Niezależnie od trybu życia, który prowadzimy, każdą torebkę z naturalnej skóry, podobnie jak obuwie, warto zaimpregnować, co zwiększy jej odporność na wilgoć i ułatwi usuwanie plam. Należy to zrobić za pomocą odpowiedniego preparatu do galanterii skórzanej. W przypadku torebek ze skóry lakierowanej alternatywą może być wypolerowanie skóry woskiem pszczelim.

Kluczem do zachowania dobrego stanu skóry jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia, a konkretnie – natłuszczenia. Dzięki temu skóra będzie mniej podatna na kruszenie, pęknięcia i powstawanie nieestetycznych rys. Tu również warto sięgnąć po odpowiedni preparat, lub skorzystać z domowych sposobów. Świetnie sprawdzi się wtarcie w torebkę olejku rycynowego lub roztworu octu i oleju lnianego w proporcji 1/3 octu – 2/3 oleju. W przypadku zamszu najlepiej sprawdzi się czyszczenie za pomocą specjalnej szczoteczki.

Co zrobić, gdy torebka wymaga nie tylko odświeżenia, ale też wyczyszczenia? Przede wszystkim  zapomnij o wypraniu jej w pralce! Z zabrudzoną torebką trzeba postępować delikatnie, tak by usuwanie plam nie pogorszyło jej stanu. Zabrudzoną podszewkę można delikatnie oczyścić za pomocą nasączanych ściereczek, wacika nasączonego odrobiną octu lub preparatu do prania bawełny. Powierzchownych zabrudzeń i kurzu z zewnątrz pozbyć się można za pomocą nawilżanych chusteczek do pielęgnacji dziecięcej skóry, Przebarwienia i tłuste plamy usunąć może wacik nasączony wodą z octem lub sokiem z cebuli. Plamy powinny zejść, natomiast zapach z czasem się ulotni.

You may also like