Pielęgnacja i czyszczenie skórzanych torebek

Skórzana torebka to inwestycja na lata. Skóra to materiał, który z czasem nie traci na urodzie, a wręcz zyskuje na swej szlachetności. Wystarczy odpowiednio o nią dbać, by wciąż wyglądała świetnie. Podpowiadamy kilka praktycznych sposobów, jak pielęgnować torebkę skórzaną.

Skórzana torebka w idealnym stanie

Skóra naturalna to wyjątkowy materiał. Trudny i drogi w obróbce, przez nieregularności, naturalne uszkodzenia i blizny wpływające na jakość surowca. Charakterystyczny, niepowtarzalny zapach skóry to zapach luksusu. Ciepła i przyjemna w dotyku struktura, nigdy nie jest idealnie gładka. Podobnie jak niepowtarzalne są linie papilarne, tak unikalna jest struktura skórzanych wyrobów. Widoczne żyłki, pory, nieregularne wzory, czynią skórzaną torebkę bardziej wyjątkową. Ceniona jest za takie cechy jak oddychalność oraz przepuszczalność pary wodnej, które pomimo usilnych dążeń produkcyjnych, są wciąż lepsze niż w ekoskórach. Dzięki tym cechom produkty ze skóry są drogie, ale gwarantują wytrzymałość i trwałość na lata.

Pielęgnacja torebki w dwóch krokach

Czyszczenie torebki to niezbyt skomplikowany proces, który wymaga jedynie konsekwencji i regularności działań.

 • Po pierwsze porządek wewnątrz

Wydaje się banalne, ale utrzymanie wnętrza torebki w należytym porządku to często nie lada wyzwanie. Codzienne użytkowanie i dokładanie nowych gadżetów powodują niepotrzebne przeciążenia i chaos panujący w środku. Trudno jest cokolwiek znaleźć, a na dnie zbiera się brud i okruszki. Dlatego dobrze jest od czasu do czasu wyjąć wszystko i dokładnie wyczyścić torebkę. Po opróżnieniu torebki z pewnością znajdą się tam pojedyncze monety, zagubiona pomadka i zupełnie niepotrzebne przedmioty, które tylko wypychają torbę. Jeśli na wywiniętej podszewce znajdują się zabrudzenia czy plamy, można je usunąć za pomocą wilgotnej szmatki, ewentualnie płynu do tkanin delikatnych. Ważne, by po tym zabiegu dokładnie to miejsce wysuszyć, zanim podszewka wróci na swoje miejsce.

 • Po drugie pielęgnacja torebki na zewnątrz

Pielęgnacja torebki skórzanej powinna mieć kilka etapów. Począwszy od wstępnego oczyszczenia jej z kurzu i brudu (choćby za pomocą wilgotnych chusteczek dla dzieci, które nie zawierają alkoholu mogącego powodować przebarwienia), przez wysuszenie, aż po konserwację zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych lub uszkodzeniami mechanicznymi. Tu wybór odpowiednich środków może się różnić w zależności od rodzaju i koloru skóry. Innymi środkami konserwujemy skórę licową, a innymi zamsz czy nubuk.

Konserwacja nieodłącznym etapem pielęgnacji

Skóra zbudowana jest z trzech warstw:

 • warstwy wierzchniej – lica,
 • warstwy środkowej- właściwej,
 • warstwy podskórnej- mizdry.

Każda z tych warstw wymaga innego rodzaju impregnacji zależnie od struktury. W każdym jednak przypadku, najpierw warto przetestować używany środek na niewidocznym fragmencie skóry, bądź na dołączonej do torebki próbce. Pozwoli to uniknąć ewentualnych uszkodzeń lub przebarwień.

Pielęgnacja torebki ze skóry licowej

Torebki ze skóry licowej, to rodzaj torebek skórzanych bardzo często wybierany ze względu na trwałość, przyjemną w dotyku bardzo gładką strukturę i ponadczasowe zastosowanie. Skórę licową wybierają kobiety w różnym wieku i do różnych stylizacji. Ma klasyczny wygląd, jednak idealnie pasuje do casualowych stylizacji. Ceniona za swobodny styl, nadający się zarówno do pracy lub na uczelnię jak i na spacer, dodając sportowej elegancji.

Skóra licowa jest wytrzymała na ścieranie i odbarwienia, dzięki powlekaniu dodatkową warstwą wosku. Jednak, by zapobiec widocznym śladom po drobnych uszkodzeniach jej gładkiej powierzchni, do pielęgnacji warto stosować specjalne balsamy, pasty czy kremy do skóry licowej. Pozwoli to zabezpieczyć materiał przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (wilgoć, niskie temperatury). Po ich nałożeniu, skóra jest odporniejsza na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne (w tym na pękanie).

Klasyczna torebka casualowa

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Wybieranie produktów tylko do skóry licowej.
 • Przed czyszczeniem sprawdzić balsam, pastę czy krem na dołączonej próbce skóry.
 • Nie należy czyścić torebki bardzo intensywne pocierając.
 • Po wstępnym oczyszczeniu zostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
 • Powierzchnię torebki delikatnie polerować miękką, czystą tkaniną.
 • Nie należy dopuszczać do przemoczenia materiału.

Pielęgnacja torebki ze skóry saffiano

Równie wytrzymała i odporna na zarysowania, co skóra licowa, jest torebka skórzana saffiano. Charakteryzuje się matowym wykończeniem i niejednolitą strukturą. Charakterystyczna kratkowana powierzchnia jest efektem maszynowego tłoczenia skóry przed woskowaniem, po wcześniejszym podgrzaniu. Dzięki temu skóra zyskuje większą odporność na wodę, uszkodzenia mechaniczne i jest sztywniejsza od skóry licowej. Posiada oryginalne kolory pozbawione przebarwień. Skóra ta dzięki pokryciu warstwą wosku jest praktycznym wyborem, łatwym w konserwacji. Nie wymaga natłuszczania, a do pielęgnacji tego typu skóry wystarczy wilgotna szmatka z mikrofibry.

Torebka ze skóry saffiano

Pielęgnacja torebki ze skóry lakierowanej

Torebki ze skóry lakierowanej charakteryzują się eleganckim wyglądem. Idealnie gładka powierzchnia i wysoki połysk sprawiają, że ten rodzaj torebek wybierany jest na szczególne okazje, formalne spotkania, wyjątkowe przyjęcia okolicznościowe. Dzięki technologii wytwarzania skóry lakierowane uznawane są za najprostsze w czyszczeniu i pielęgnacji. Skóra pokryta błyszczącą folią nie wymaga natłuszczania i konserwacji. Można ją ewentualnie posmarować specjalnymi środkami do skór lakierowanych, co ma zmiękczać powierzchnię torebki i zapobiegać pęknięciom.

Torebka lakierowana

Pielęgnacja torebki ze skóry ekologicznej

Skóra ekologiczna to często wybierany materiał torebek. Jej ogromnym walorem jest cena (znacznie niższa od skóry naturalnej) jak i proekologiczne nastawienie. Jest tkaniną sztuczną, uzyskaną z włókien poliestrowych, do złudzenia imitujących skórę naturalną. Warto wiedzieć, że skóra naturalna posiada nieregularną strukturę, w przeciwieństwie do skóry ekologicznej, której powierzchnia jest pozbawiona rowków, zagłębień i zarysowań.

Klasyczna torebka casualowa

Wszelkie zabrudzenia należy usuwać bezzwłocznie, przecierając miękką szmatką. Bardziej uporczywe plamy zejdą pod wpływem wody z mydłem, ewentualnie z odrobiną rozcieńczonego z wodą octu. Koniecznie po takim czyszczeniu należy spłukać czyszczone miejsce wodą i przetrzeć powierzchnię torebki do sucha.

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Nie stosować do czyszczenia środków przeznaczonych do skóry naturalnej.
 • Nie stosować past, wosku, detergentów i rozpuszczalników.

Pielęgnacja torebki z zamszu i nubuku

Niezwykle przyjemny w dotyku i ciepły zamsz i nubuk świetnie sprawdza się zarówno w nieformalnych, casualowych stylizacjach, jak i w wyrafinowanych eleganckich zestawieniach. Zamsz i nubuk zaliczamy do tzw. skór szorstkich, na których widać wyraźne włoski (dłuższe w przypadku zamszu, krótsze w nubuku). Oba te materiały elastyczności i miękkości nabierają dzięki garbowaniu.

Różnica między zamszem a nubukiem tkwi w sposobie ich wytwarzania. W przypadku zamszu obróbce poddaje się skórę wewnętrzną (mizdrę), a w przypadku nubuku skórę zewnętrzną (lico). Dzięki ich oszlifowaniu oba materiały są miękkie i delikatne. Dzięki delikatnej fakturze zamszowe i nubukowe torebki są wyjątkowo podatne na wilgoć i uszkodzenia. Są też trudniejsze w czyszczeniu. Nie powinny być wystawiane na działanie deszczu, ponieważ woda może spowodować ich ściemnienie i zniszczenie delikatnej struktury.

Torebka zamszowa

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Zamszu ani nubuku nie należy czyścić na mokro (ewentualnie zabrudzenie usunąć zwilżonym płótnem, by nie doprowadzić do przemoczenia materiału).
 • Torebkę suszyć w temperaturze pokojowej.
 • Pielęgnację należy rozpocząć od wyszczotkowania powierzchni szczotką z miękkim, a następnie z nieco twardszym włosiem.
 • Plamy należy usuwać za pomocą specjalnej gumki do zamszu i nubuku.
 • Dla ożywienia koloru można nanieść specjalny środek koloryzujący (pianka, aerozol) przeznaczony do tego typu materiałów.
 • Nie stosować past i kremów.
 • Można stosować specjalne impregnaty, pamiętając, że mogą przyciemnić kolor, szczególnie w przypadku bardzo jasnych torebek.

Przechowywanie skórzanej torebki

Pielęgnacja torebki skórzanej nie jest bardzo trudną czynnością. Warto o niej pamiętać i stosować regularnie, szczególnie gdy torba towarzyszy nam na co dzień. Jeśli skórzana torebka jest używana okazjonalnie, przed schowaniem do szafy należy pamiętać, by oczyścić torebkę wg powyższych rad, dobrze osuszyć i wypchać papierem, by skóra nie straciła fasonu, ani nie zyskała nowych zagnieceń. Przechowywać ją można w bawełnianym lub płóciennym woreczku, aby skóra mogła swobodnie „oddychać”.

Decydując się na kupno skórzanej torebki, wybieramy jakość, elegancję i trwałość materiału. Jeśli odpowiednio zadbamy o jej czyszczenie i przechowywanie to z pewnością będzie stanowić wyjątkowy dodatek i posłuży przez wiele lat.

You may also like