Baleriny – kultowe damskie obuwie

Baleriny to obuwie, które od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Na przestrzeni dziesięcioleci zmieniały się trendy, jeśli chodzi o detale tego obuwia. Dziś, kiedy zasady rządzące modą są liberalne jak nigdy wcześniej, baleriny dostępne są w sklepach w setkach fasonów. Panie wciąż mogą cieszyć się tradycyjnymi modelami, do złudzenia przypominającymi obuwie do tańca. Jednocześnie triumfy święcą baleriny damskie skórzane, z wyciętą piętą czy paskami seksownie okalającymi kostkę.

Baletki – pierwowzór balerin

Pierwowzorem balerin jest obuwie sceniczne noszone przez baletnice już w XVIII wieku. Buty takie zaprojektowano z myślą o tym, by ściśle przylegały do stopy, a przez to były nie tylko komfortowe, ale też dodawały tancerkom eterycznego wyglądu. Dzisiejsze damskie skórzane baleriny wpisują się w te idee, choć przez stulecia ich wygląd uległ licznym zmianom. Pod koniec XIX wieku baletkami tancerek zainspirował się Salvatore Capezio, właściciel sklepu obuwniczego w Nowym Jorku. To on jako pierwszy zaczął projektować baleriny codziennego użytku. Jego pomysł podchwycono w latach 20. XX wieku w Londynie i tak buty wzorowane na obuwiu baletnic trafiły na europejski rynek.

Kariera balerin w XX wieku

Kolejny przełom, dzięki któremu dziś obowiązkowym wyposażeniem garderoby każdej kobiety są baleriny damskie skórzane, nastąpił w latach 40., kiedy to powstał pomysł, by buty wyposażyć w sztywne podeszwy. Dzięki temu rozwiązaniu obuwie stało się znacznie bardziej praktyczne i idealnie trafiło w gusta pokolenia bitników. Damskie baleriny wpisywały się w ich sprzeciw wobec konsumpcjonizmowi, oddawały propagowane przez nich idee nonkonformizmu, swobody, skromności. Popularność butów wzrosła jeszcze bardziej, gdy pojawiły się one na stopach takich aktorek, jak Brigitte Bardot czy Audrey Hepburn. W latach 80. do kręgu miłośniczek balerin dołączyła nawet ówczesna ikona stylu – księżna Diana.

Baleriny – obuwie ponadczasowe

Na przestrzeni dekad pojawiły się rozmaite wzory damskich balerin. Różnią się od siebie fasonem, typem podeszwy, materiałem, wykończeniem. Kobiety najczęściej mają do wyboru następujące rodzaje tego ponadczasowego obuwia:

  • baleriny z zaokrąglonym lub ze szpiczastym czubkiem,
  • baleriny z paskami, wiązaniami (wokół kostki) lub bez żadnych tego typu ozdób,
  • baleriny damskie skórzane, zamszowe, z ekoskóry, tworzywa lub tkaniny,
  • baleriny kryjące stopę albo z wyciętymi czubkami czy piętami,
  • baleriny na sztywnej lub miękkiej podeszwie (zwijane),
  • baleriny na płaskim lub podwyższonym obcasie (a nawet koturnie).

Ulubione damskie obuwie różnicuje także bogactwo ozdób, od klasycznej kokardki na czubku, po metalowe ćwieki. Oczywiście buty dostępne są w całej palecie kolorów, w związku z czym bez trudu dopasować je można do innych, często noszonych dodatków. Obok wszystkich zalet baleriny wygrywają tym, że – w odróżnieniu od innych typów obuwia – są uniwersalne. Pasują praktycznie do każdej kreacji, od eleganckiej garsonki, po strój sportowy. Takie buty z pewnością nigdy nie wyjdą z mody!

You may also like