Zawsze w modzie: pikowanie i łańcuszek

Coco Chanel to nie tylko ikona stylu, ale również modowa rewolucjonistka. Jako kobieta na równi ceniąca styl i wygodę, postanowiła „uwolnić” kobiece dłonie od torebek. W taki sposób powstała pierwsza i niezmiennie kultowa torebka na ramię – Chanel 2.55, którą po dziś dzień inspirują się projektanci na całym świecie.

Historia ikonicznej torebki zaczyna się w połowie lat 50. Lata powojenne przyniosły modowe rozluźnienie i napływ inspiracji wojskowych, które również odnajdziemy w słynnej „Chanelce”. W tym okresie Gabrielle Chanel postanowiła spełnić swoje marzenie o pięknej i wygodnej torebce, czego wynikiem był model z klapką inspirowaną zapięciem plecaka oraz łańcuszkiem umożliwiającym noszenie jej na ramieniu.

Banalny na pierwszy rzut oka dodatek, w latach 50. okazał się rewolucyjny dla kobiet do tej pory zmuszonych do noszenia torebek w dłoni. Wśród jego charakterystycznych cech znajduje się także pikowany materiał, mający odzwierciedlać zamiłowanie Coco do poduszek i kurtek-dżokejek, oraz przekręcany zamek (współcześnie zastępuje go logo marki). Nazwa 2.55 nawiązuje natomiast do daty powstania torebki, czyli lutego 1955 roku.

Choć od jej powstania minęło ponad 75 lat, design torebki 2.55 nie traci na popularności. Marka niezmiennie ma ją w swojej kolekcji, a tysiące projektów nią inspirowanych świadczy o ponadczasowym charakterze ulubionej torebki Coco Chanel.

You may also like