Jak przechowywać torebki?

Zastanawiasz się jak zorganizować przestrzeń, by przechowywane torebki były uporządkowane i nie niszczyły się, a przy tym pozostawały dostępne zawsze, gdy którejś potrzebujesz? Na szczęście jest wiele pomysłów, które możesz zastosować, dopasowując je do możliwości swojego mieszkania i własnych oczekiwań.

Zastanawiasz się jak zorganizować przestrzeń, by przechowywane torebki były uporządkowane i nie niszczyły się, a przy tym pozostawały dostępne zawsze, gdy którejś potrzebujesz? Na szczęście jest wiele pomysłów, które możesz zastosować, dopasowując je do możliwości swojego mieszkania i własnych oczekiwań.

Wiele kobiet uwielbia torebki i traktuje je jak nieodłączny element własnych stylizacji i kreowania wizerunku. To coś więcej niż przedmiot, dzięki któremu mamy w pobliżu wszystko, czego potrzebujemy! Torebki potrafią podkreślić charakter outfitu, dodać mu pazura, a także wyrazić styl swojej właścicielki. Przy okazji ten dodatek jest bardzo praktyczny i pozwala nam wygodnie przenosić najważniejsze drobiazgi. Dziś projektanci prześcigają się w tworzeniu wyjątkowych torebek, sprawiając, że niektóre modele wyglądają jak małe dzieła sztuki! Jednak aby ulubione torebki służyły nam przez lata (i nie zagracały przestrzeni w domu czy mieszkaniu), powinnyśmy odpowiednio je przechowywać. Jak się do tego zabrać?

Przechowywanie torebek — kilka zasad na początek

Zanim zorganizujemy idealne miejsce na torebki, warto zrobić przegląd naszej kolekcji. Które torebki nosimy lub są dla nas ważne z jakiegoś powodu, a których bez żalu możemy się pozbyć (np. oddając je przyjaciółce lub sprzedając)? Może niektóre modele są w złym stanie i nadają się do wyrzucenia lub naprawy? To pierwszy krok do dobrej organizacji — przechowywanie wyłącznie tych torebek, które rzeczywiście będziemy nosić. Warto regularnie (np. co roku) przeglądać kolekcję właśnie pod tym kątem. Nieużywane torebki można sprzedać i kupić modele, które będziemy chętnie nosić!

Następnie warto przejrzeć torebki i upewnić się, że są puste. Należy całkowicie opróżniać torebki przed włożeniem ich do szafy lub umieszczeniem na specjalnym wieszaku. Dzięki temu unikniemy poszukiwania ważnych przedmiotów i zaoszczędzimy sporo czasu. Możemy włożyć do torebek saszetki zapachowe, małe mydełka, suszoną lawendę lub inne drobiazgi, które zapewnią świeży, przyjemny zapach. Zadbajmy także o to, by torebki zachowały odpowiedni kształt — można umieścić w nich np. gazety jako wypełnienie. Upewnijmy się, że nie są pozaginane i nawet podczas dłuższego przechowywania nie wytworzą się na nich nieestetyczne odkształcenia.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie torebek (zwłaszcza tych cenniejszych lub bardziej narażonych na zniszczenie — np. wykonanych z naturalnej skóry lub zamszu) w osobnych, bawełnianych woreczkach. W ten sposób torebki nie będą ocierać się o siebie nawzajem, co może prowadzić do powstawania uszkodzeń. Nie będą także się kurzyły. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że utrudnia poszukiwanie modelu, który akurat chcemy wykorzystać, ale można poradzić sobie, np. przyczepiając do woreczka kartkę z napisem, zdjęciem czy rysunkiem.

Gdzie przechowywać torebki?

Oczywiście idealnie, jeśli mamy do dyspozycji garderobę, ale nie każdy dom lub mieszkanie ją posiada. Garderoba bardzo ułatwia zadanie i organizację posiadanej kolekcji, bo zwykle możemy wygospodarować w niej trochę miejsca, zwalniając jedną półkę, ustawiając plastikowe pojemniki lub stosując pionowe wieszaki, a nawet przykręcając haczyki do ściany. W innym przypadku musimy pobudzić swoją kreatywność do działania — wówczas z pewnością znajdziemy trochę wolnej przestrzeni nawet w małym mieszkaniu lub kawalerce!

Możemy wykorzystać szafę, a nawet jej drzwi — pamiętajmy, że nie tylko półki nadają się do przechowywania torebek, możemy zawiesić je także pionowo. Niektóre kobiety układają torebki w szafce w przedpokoju, inne wykorzystują tzw. pawlacz czy schowek. Czasem może sprawdzić się nawet pojemnik lub ozdobny, kolorowy karton ustawiony na szafie czy regale. Wszystko zależy od naszej pomysłowości, dostępnego metrażu i tego, ile torebek mamy w naszej kolekcji.

Szukając odpowiedniego miejsca, czasem zaglądamy do naprawdę odległych zakamarków naszych czterech kątów. Upewnijmy się, że korzystanie z takiego sposobu przechowywania torebek będzie wygodne. Przykładowo, torebka, której używamy okazjonalnie, może leżeć na samym dnie szafy, ale model, którego używamy regularnie, warto mieć pod ręką — na przykład w przedpokoju.

1. Na półkach

Najprostszą metodą jest zwolnienie jednej lub kilku półek — w szafie czy w garderobie. Dzięki temu możemy ułożyć torebki jedna obok drugiej i mieć łatwy dostęp do każdej z nich. Małe torebki typu kopertówki lub listonoszki można przechowywać złożone na płasko np. w kartonowych segregatorach, których używa się w biurach do organizacji dokumentów. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce, a małe torebki nie będą gubić się pomiędzy większymi modelami. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że zajmuje ono sporo miejsca. Czasem rozwiązaniem jest dobudowanie półki w garderobie lub wstawienie dodatkowego regału na torebki, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli chcemy wykorzystać ten pomysł, warto iść o krok dalej i zamontować na półkach oświetlenie — nasza kolekcja będzie wyglądała jak u prawdziwej gwiazdy, a oświetlenie z pewnością ułatwi poszukiwania modelu, który akurat chcemy zabrać ze sobą.

2. Na wieszakach

Pamiętajmy, że pionowe powierzchnie również możemy efektywnie wykorzystać! Najpopularniejsze są specjalne wieszaki na torebki, montowane np. na drzwiach szafy czy na ścianie w garderobie. Sprawdzają się także wiszące materiałowe półki, na których możemy poukładać torebki, dobierając modele o podobnych rozmiarach. Wieszaki tego typu są niedrogie (ceny zaczynają się nawet od kilku złotych) i łatwe w montażu. Podczas wyboru weźmy pod uwagę, ile torebek chcemy zmieścić na wieszaku, czy wieszak zmieści się w szafie lub garderobie oraz czy wytrzyma ciężar torebek. To rozwiązanie pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń i zapewnia łatwy dostęp do wszystkich modeli torebek.

3. W pojemnikach lub kartonach

Najbardziej praktyczne (a przy tym także niedrogie) są plastikowe, przezroczyste pojemniki. Umożliwiają szybkie zorientowanie się, czy w pojemniku jest torebka, której potrzebujemy, a plastik jest trwały i może nam służyć przez lata. Dodatkowo wiele plastikowych pojemników posiada zamknięcie, dzięki czemu torebki się nie kurzą i możemy ustawiać pojemniki pionowo, jedne na drugich. Jeśli planujemy przechowywać pojemniki poza szafą lub garderobą, lepiej zdecydować się na estetyczne pojemniki lub kolorowe kartony, pasujące do wystroju wnętrza. Kartony czy pojemniki mogą okazać się także dobrym sposobem na przechowywanie torebek na regałach.

3. Zawieszone na poziomej rurce

Poziome rurki w szafie lub garderobie — te, na których umieszczamy wieszaki na ubrania — świetnie nadają się do umieszczenia na nich torebek. Wystarczy, że odepniemy pasek torebki, przełożymy go przez rurkę i zapniemy ponownie, by wygodnie umieścić torebkę na rurce. Ten sposób najlepiej sprawdza się w przypadku modeli z długimi paskami (np. listonoszek). Na rurce możemy także umieścić haczyki, przez które przewiesimy uchwyty różnych torebek. Rzadziej używane modele warto umieścić w bawełnianych woreczkach, które zawiesimy na haczykach. Ta metoda zapobiega odkształcaniu się torebek, pozwala na łatwy dostęp i przegląd całej kolekcji, a także pozwala zaoszczędzić miejsce.

4. W przedpokoju — te, które najczęściej używamy

Wiele kobiet ulubione modele torebek trzyma w przedpokoju, w pobliżu drzwi wyjściowych — w szafce, na półce lub na wieszaku — by zawsze były pod ręką. Dzięki temu są dostępne zawsze, jeśli tuż przed wyjściem zdecydujemy, że chcemy zabrać je ze sobą. To komfortowe rozwiązanie, które pozwala wykorzystać przestrzeń w przedpokoju, jednak warto zwrócić uwagę, czy zbyt duża ilość torebek nie „zagraci” pomieszczenia.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć różne sposoby na przechowywanie torebek. Jeśli mamy niewiele miejsca, a kolekcja torebek stała się dość pokaźna, część z nich możemy trzymać w zamykanych pojemnikach, niektóre na wieszakach, a kilka ulubionych — w przedpokoju. W razie potrzeby możemy schować mniejsze torebki do większych, o ile będziemy pamiętać, gdzie są ukryte!

You may also like